„Gádoros Nagyközség Kossuth utcai csapadékvíz elvezetése
és közösségi célú fejlesztése”
TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BS1-2022-00015

A projekt főbb adatai:
Kedvezményezett neve:                              Gádoros Nagyközség Önkormányzata
Projekt címe:                                                  Gádoros Nagyközség Kossuth utcai
                                                                               elvezetése és közösségi célú fejlesztése

A szerződött támogatás összege:             200 millió forintTámogatás mértéke (%-ban):                     100 %
Projekt azonosító száma:                             TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BS1-2022-00015

Gádoros Nagyközség Önkormányzata pályázatot nyújtott be a TOP Plusz-1.2.1-21 Élhető települések című felhívásra. A Támogató döntése alapján a Kedvezményezett 200 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült.       
A projekt kiemelt céljai:
– A belvíz- és helyi vízkár veszélyeztetettség csökkentése. A káros csapadékvizek rendezett, kártétel nélküli elvezetése, a település belterületének védelme. Vizek helyben tartásának biztosítását szolgáló létesítmények felújítása. Rendkívüli áradások, felhőszakadások kártétele elleni védekezés feltételeinek megteremtése vízvisszatartással.      
– A lakosság számára jobb életminőség, kedvezőbb környezet, valamint fenntartható gazdasági fejlődés biztosítása, a település népességmegtartó és népességvonzó képességének javítása.    

A projekt keretében az alábbi tevékenységek kerülnek megvalósításra:   


1. Kossuth utcai csapadékvíz elvezetése    
– Belterület védelmét szolgáló vízelvezető-hálózat fejlesztése, rekonstrukciója a csapadékvíz – gazdálkodás céljainak figyelembe vételével. A projekt megvalósítása gyakorlatilag Gádoros Nagyközség központi részét öleli fel és az alábbi területre terjed ki:    
– Kossuth Lajos utca mindkét oldala a Nagy utca és a Jókai utca között 847,5 méter hosszúságban, melyből 209,1 méter nyílt árok és 638,6 méter zárt csatorna lesz.
– A polgármesteri hivatal felé vezető, személygépkocsi várakozóhelyek megközelítését biztosító bekötőút.            A területen gyakorlatilag a település intézményi és szolgáltatási funkcióinak jelentős része található (orvosi rendelő, gyógyszertár, üzletek, piac, étterem, Polgármesteri Hivatal, valamint a projektben felújításra tervezett Művelődési ház is).
A fenti funkciókon felül a településrészen lakóházak is találhatók, melyek védelme szintén biztosított lesz a fejlesztés által. Ezen lakó, intézményi, valamint üzleti ingatlanok védelme szintén nagyban hozzájárul a népesség és munkaképesség megtartásához.         
A csapadékcsatornák nyomvonalában az építést akadályozó létesítmények bontását is el kell végezni.

2. Justh Zsigmond Művelődési Ház és Könyvtár

Gádoros, Kossuth u. 18 szám, hrsz.: 766/2 alatt lévő épület állagmegóvása: a lapostető egyrétegű csapadékvíz elleni szigetelése, a további épületromlás megállítása. Az állagmegóvás rendkívüli fontossággal bír az épület életében, ezzel megállítható lesz az épület további romlása. Az épület az 1960-as évek elején épült. A lapostetős épület szinte minden részén erősen beázik, több helyisége már használhatatlan. Az állagmegóvás célja a további beázások megszüntetése, megelőzése. A fentieken túl az épület projektarányos akadálymentesítését is meg kell valósítani. 

3. „Tót-asszony” Közösségi Ház

Gádoros, Kossuth u. 42 szám (hrsz.: 843) alatt lévő épület felújítása, korszerűsítése. Az épület a rendszeres karbantartásnak köszönhetően korának megfelelő állapotban van. Az ingatlan elektromos hálózata a korszerűsítés miatt felújításra, átalakításra szorul. Új fűtési rendszer kerül kiépítésre, részben a funkciók módosulása miatt. A meleg vízellátást új berendezésekkel kell megoldani. Az épület földszinti padlója felbontásra kerül, új padló rétegrend kerül kialakításra. Az összes belső nyílászáró felújítására, illetve cseréjére kerül sor. A teljes intézmény festése is megtörténik. Az eddig szolgálati lakásként működő épületrész bevonásával a Közösségi Ház befogadóképessége kb. 30 %-kal növekedni fog. Ennek megvalósításához a melegítő konyha, a volt szolgálati lakás átalakítása, a pince lejáró módosítása válik szükségessé.

A projekt által elért várható eredmények:

  • A biztonságos csapadékvíz-elvezetés és „helyben tartás”, megteremtése.
  • Az élhetőbb környezet feltételeinek biztosítása a településen.
  • Védendő helyi ingatlanok biztonságos fenntartása értéknövelése.
  • Környezettudatos szemlélet erősítése.        
  • A lakosság számára élhetőbb környezet jobb életminőség biztosítása.
  • Nő a település népességmegtartó és népességvonzó képessége.

A projekt fizikai befejezésének tervezett időpontja jelenleg: 2025. május 31. , mely időpont a későbbiekben változni fog a projekt előrehaladásának megfelelően.